New In Store

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat
Shop Now

Latest News

Wpisz czego szukasz

Make your own custom-made popup window!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore

    Rewolucyjna moda lat 20.

    historiamody lata20 nowy 1

    Rewolucyjna moda lat 20.

    Lata 20. XX wieku to prawdziwa modowa rewolucja! Największy wpływ na zmiany zachodzące w tym czasie miało zakończenie I wojny światowej oraz powstanie ruchów emancypacyjnych. Kobiety otrzymały prawa wyborcze i zaczęły pracować zawodowo. Jeszcze w czasie wojny zmuszone były przejąć obowiązki mężów, ojców czy braci, przebywających na wojennych frontach. Realizując typowo męskie czynności, stroje, które dotychczas nosiły, stały się niepraktyczne i niewygodne. Po wojnie nastąpiła także rewolucja w produkcji tkanin, która wpłynęła na obniżenie ich cen, a tym samym moda nie była już zarezerwowana wyłącznie dla elit. Zniknęły długie suknie, gorsety ściskające talię i dopasowane fasony.

    Kult kobiety-chłopczycy

    Najsłynniejszą prekursorką modowej rewolucji lat 20. była niewątpliwie Coco Chanel, która zasłynęła powiedzeniem, że „moda, w której nie można wyjść na ulicę, nie jest modą”. Swoją postawą namawiała kobiety do zmiany oraz dbania o swój codzienny wygląd. Wprowadzenie przez nią do świata mody spodni stało się symbolem wolności oraz wyzwolenia od krępujących ruchy gorsetów. Ceniła zarówno wygodę, jak i elegancję stylizacji, uznając, że prostota jest kluczem do piękna. Inspiracją dla mody lat 20. były także Flapperki, lansujące styl kobiety-chłopczycy, która idealnie odnajduje się w męskich stylizacjach.

    Moda lat 20-tych. Czyli jaka?

    Moda lat 20. to nie tylko noszenie spodni, ale także ukrywanie kobiecych kształtów. Dominowały wygodne i luźne kreacje. Sukienki, zarówno dzienne jak i wieczorowe, miały kształt litery H i pozbawione były rękawów. Zazwyczaj kończyły się tuż za kolanem, a ich talia była obniżona, aż do linii bioder. Często posiadały także wycięcie, które pięknie eksponowało plecy. Znakiem rozpoznawczym tego okresu w dziejach mody jest także „mała czarna” wprowadzona na salony przez Coco Chanel.

    Podstawą wieczorowych kreacji były frędzle, pióra oraz perły, które w zestawieniu z charakterystycznymi opaskami czy kapeluszami w kształcie hełmu (ang. cloche hats) stanowiły niepowtarzalną całość.

    Modnym elementem garderoby stały się także swetry, które kobiety najczęściej zakładały na proste sukienki i spinały w talii cienkim paskiem. Zazwyczaj zrobione były z wełny i zapinane na guziki.

    W noszonych ubraniach dominowały cieliste i pastelowe odcienie. Wielką popularnością, za sprawą małej czarnej, cieszył się również kolor czarny. Z kolei jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów był jedwab, który pasował zarówno do dziennych, jak i wieczorowych stylizacji. Kobiety zrezygnowały także z obcasów na rzecz płaskich i wygodnych butów. Tylko wieczorem na wielkie wyjścia zakładały czółenka na niższym słupku. W chłodniejsze dni kobiety pojawiały się w płaszczach typu wrap-over oraz kurtkach, łącząc je z koszulą i plisowaną spódnicą.

    Męski świat dwudziestolecia międzywojennego

    Rewolucja w modzie lat 20-tych przyniosła także zmiany w męskiej garderobie. Mężczyźni coraz częściej nosili luźniejsze i mniej formalne ubrania. Czarne oksfordy z szeroką nogawką, trzyczęściowe garnitury smokingowe, jasne marynarki, często w paski, czy kapelusze ze słomy to tylko kilka z modowych filarów tamtych lat.

    A Wy po jakie inspiracje z lat 20-tych sięgacie najczęściej?