Torebka – atrybutem każdej kobiety

Chyba każdy się zgodzi, że torebka to – zaraz po szpilkach – najbardziej kobiecy element garderoby. W szafie każdej kobiety znaleźć możemy torebki na każdą okazję i pasujące do każdej kreacji.

Kobiece torebki mają różnorodne kształty, od tradycyjnego kwadratu, przez nowoczesne kształty, na młodzieżowych nowościach kończąc. Jednak nie sam kształt torebki jest ważny, dlatego też projektanci tworzą torebki w różnych rozmiarach, a ich kolorami możemy wypełnić całą paletę barw.

Skąd w ogóle wziął się fenomen i popularność torebki? Jeżeli cofniemy się w czasie, to już u człowieka pierwotnego znaleźć możemy prymitywne torebki, które były ważnym elementem, ułatwiającym transport niezbędnych rzeczy. Pomimo tego, że dzisiaj torebka kojarzy nam się z symbolem kobiecości to jednak przed wiekami torebka niekoniecznie była atrybutem kobiety. Na przykład w średniowieczu była nieodzowną częścią męskiego wyposażenia, gdyż to właśnie w sakwach, czy już wtedy pojawiających się prekursorkach, aktualnej listonoszki, transportowali oni kosztowności oraz monety. Z czasem torebki zaczęły być używane także przez kobiety, które zaczęły wykorzystywać je w roli kosmetyczek. Kolejnym przełomem była rewolucja francuska. Był to przełom nie tylko wśród torebek, ale całej mody. Kobiety coraz częściej ubierały smukłe kreacje, w których nie było możliwe ukrycie niezbędnych rzeczy. Tak, wraz z rozwojem technologii oraz pojawiającej się możliwości produkcji masowej, ewoluowały torebki do znanych nam teraz różnorodnych modeli, rozmiarów oraz kolorów, wśród których możemy odnaleźć torebki na specjalne okazje, na co dzień czy też do wyjątkowych kreacji.

 

„Bransoletka”

Z angielskiego Wristlet, torebka, która jest idealną alternatywą dla portfela lub kosmetyczki, a w związku z jej małymi rozmiarami, zmieścimy w niej jedynie najważniejsze rzeczy. Nazwa torebki pochodzi od sposobu w jaki ją trzymamy, zapleciony na nadgarstku pasek tworzy na nim bransoletkę. Torebka idealnie nadaje się do kreacji weselnych czy wieczornych przyjęć.

 

„Kopertówka”

To kolejny mały model damskiej torebki. Służą kobietom, podobnie jak „bransoletka”, jako zamiennik portfela lub kosmetyczki, ponieważ pomieścimy w niej jedynie drobiazgi. To co wyróżnia ją pośród innych torebek, to brak uchwytu oraz wygląd do złudzenia przypominający kopertę. Model który świetnie dopełni wieczorową kreację, a zarazem nadaje się na wypad do miasta lub krótki spacer. Najważniejsze by przy wyborze kopertówki pamiętać, że uwydatnia ona nasze dłonie i paznokcie.

 

„Shopperka”

Współcześnie to jedna z najczęściej spotykanych torebek. Przyjmuje ona kształt trapezu lub prostokąta, a jej wzmocnione dno i dwa ucha pozwalają na wypełnienie jej po same brzegi podczas sklepowego szaleństwa. Mimo wyglądu przypominającego koszyk, przyjęła się ona również, jako torebka biznesowa do pracy.

 

„Kuferek”

Jak sama nazwa wskazuje, ten model torebki kształtem przypomina kuferek. Początkowo był używany przez lekarzy, w celu przenoszenia medykamentów oraz niezbędnych przyrządów. Torebka ta ma płaskie dno i lekko zaokrąglone boki, a jako zapięcie wykorzystuje kilka rozwiązań, takich jak suwaki, klamry czy bigle. Aktualnie uzyskała miano jednej z najbardziej eleganckich torebek i świetnie komponuje się z wieloma kreacjami na różne okazje.

 

„Worek”

Torebka idealnie pasująca do casualowych stylizacji. Swoim wyglądem przypomina worek żeglarski i podobnie jak on często zamykana jest za pomocą sznurka. Ten model torebki posiada pojedynczy pasek umożliwiający łatwe zarzucenie torebki na ramię czy też trzymanie w dłoni.

 

„Listonoszki”

Torebka przypominająca swoim kształtem torbę noszoną przez listonoszy. Charakteryzuje ją duża pojemność oraz prosta budowa. Idealne rozwiązanie na każdą okazję, pasujące do większości stylizacji.

 

„Duffle”

Jest to torba sportowa, idealnie nadająca się na basen lub krótki wypad za miasto. Dzięki dużej pojemności pomieścimy w niej naprawdę wiele potrzebnych nam rzeczy.

 

Torebka typu – „Hobo”

Za sprawą swojego kształtu zdecydowanie wyróżnia się od pozostałych modeli. Jest to torebka o wyjątkowym kształcie półksiężyca. Jest ona z pozoru niewielka, lecz bardzo pojemna. Ten model torebki pasuje zarówno do luźnych, jak i eleganckich kreacji, dlatego jest idealnym rozwiązaniem na wyjście do parku lub pracy.

 

Torebka typu – „Bowler”

Stosowana niegdyś do transportowania kul do kręgli. Tego typu torebka nadaje się do wyjść na co dzień, jednakże najczęściej dobierana jest do kreacji sportowych lub retro. Kształtem przypomina zaokrąglony model kuferka.

 

W dzisiejszych czasach, zaobserwować można dawne modowe trendy. Nie tylko kobiety wybierają torebki, ale obecnie wielu mężczyzn chętnie nosi torby czy saszetki, do złudzenia przypominające średniowieczne sakwy czy damskie listonoszki. Wśród nich możemy odnaleźć między innymi takie modele jak:

 

Aktówka

Która w elegancki sposób, wspomaga organizację wkładanych do niej rzeczy. Dzięki swojej przegrodowej budowie jest świetnym rozwiązaniem do bezpiecznego przechowywania oraz transportowania dokumentów. Zazwyczaj wyposażona jest w krótki pojedynczy uchwyt oraz pasek, dzięki któremu, możliwe jest przewieszenie jej przez ramię. Najważniejsze dla użytkowników aktówek jest to, by w prosty sposób mieć do niej dostęp. Dlatego też stosuje się w nich długie suwaki lub głęboko wszyte klapy.

 

Neseser

Pozwala na transport dokumentów, elektroniki lub innych rzeczy codziennego użytku. Jej nazwa mówi sama za siebie, że jest niezbędna każdemu jej użytkownikowi (łać. Necessarius – niezbędny).

 

Saszetka

Jest odpowiednikiem damskiej kopertówki. Służy do przechowywania niezbędnych mniejszych elementów wykorzystywanych w trakcie dnia. Pośród wielu modeli saszetek możemy odnaleźć takie, które wyposażone są w krótki lub długi pasek, zamykane są na klamrę, klapę lub suwak, a w niektórych przypadkach nawet na kluczyk.

 

Jak można zauważyć, torebka towarzyszyła człowiekowi już od początku jego historii. Początkowo pełniła funkcję tylko użytkową, z czasem zaczęła być dodatkiem do ubrania, by obecnie połączyć te dwie funkcje. A jaka jest Wasza ulubiona torebka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *