New In Store

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat
Shop Now

Latest News

Wpisz czego szukasz

Make your own custom-made popup window!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore

    Historia małej czarnej

    historia malej czarnej nowa 1

    Historia małej czarnej

    Uosobienie kobiecości, elegancji i szyku. Od lat zajmuje szczególne miejsce w garderobie każdej kobiety. Do tego absolutny must have miłośniczek klasyki i ponadczasowych trendów. O czym mowa? Oczywiście o małej czarnej! Poznajcie jej historię!

    W początkach XX wieku, po zakończeniu I wojny światowej i wyniszczającej pandemii grypy „hiszpanki”, do której doszło w latach 1918-1919 – kolor czarny symbolizował żałobę i był zarezerwowany wyłącznie dla wdów. Nie miał też zbyt dużego znaczenia w rozwoju modowego imperium.

    Jednak około 1920 roku zasady dotyczące ubioru stopniowo ulegały zmianie. Kobiety zaczęły rezygnować z ciasnych gorsetów, koronek, nieskończonej ilości warstw tiulu, na rzecz prostych i luźnych krojów.

    Mała czarna wkracza na salony!

    Mała czarna (Little Black Dress) zatriumfowała w 1926 roku, kiedy to francuska projektantka Coco Chanel wprowadza ją na salony i światowe wybiegi. Swoją premierę miała w amerykańskim Vogue’u. Rysunek w prestiżowym magazynie przedstawiał prostą, czarną sukienkę do łydki, o minimalistycznym kroju, bez wzorów i zbędnych ozdób. Szybko określono ją mianem uniformu stylowych kobiet, gdyż wraz z pojawieniem się małej czarnej narodził się nowy wzór kobiety – wyzwolonej, pewnej siebie, zdecydowanej i niezależnej. Kobiety pokochały ją za uniwersalny i jednocześnie elegancki charakter. Ponadto mała czarna stała się produktem dostępnym na skalę globalną, który nosić mogła każda kobieta bez względu na wiek czy pozycję społeczną.

    Mała czarna upowszechniła się szczególnie w okresie Wielkiego Kryzysu, głównie ze względów ekonomicznych. Do jej popularyzacji przyczynili się także producenci filmowi w Hollywood, którzy stosując technikolor mogli zawsze „polegać” na małej czarnej, ponieważ kreacje w tym kolorze nie były zniekształcane na ekranie.

    Skąd właściwie nazwa „mała”?

    Mała czarna była prawdziwą rewolucją w świecie mody i jednocześnie w świecie kobiet. Jednak „mała” w nazwie nie oznacza wcale sukienki o długości mini! Przymiotnik ten wskazuje na prostotę i umiar, których dotychczas brakowało kobiecym kreacjom.

    Kultowa „mała czarna”

    Pomimo tego, że Coco Chanel znacznie wyprzedzała swoją epokę, największa popularność małej czarnej przypada na lata 50., kiedy zaczęły nosić ją takie ikony jak Brigitte Bardot, Marilyn Monroe czy Rita Hayworth. Kolejny przełom w popularyzacji małej czarnej nastąpił w 1961 roku za sprawą pięknej Audrey Hepburn, która w filmie Śniadanie u Tiffaniego, pojawia się w zjawiskowej sukience zaprojektowanej przez Huberta de Givenchy.

    Kolejne dekady przynosiły ciągłe ewolucje małej czarnej. Zmieniały się fasony, materiały i długości. Pojawiała się w eleganckich, rockowych, ale także casualowych i sportowych stylizacjach. Bez względu jednak na epokę nie zmieniła swojego przeznaczenia, jakim była prostota i uniwersalność kroju.

    A Wy, macie w swojej szafie małą czarną? Z czym najczęściej ją zestawiacie? Z eleganckimi szpilkami, oversizowym swetrem, czy może skórzaną ramoneską? Sprawdźcie także dostępne u nas sukienki Sportalm.